انواع-بتنبتن

بتن آرمه چیست؟

برای درک مفید بودن بتن مسلح ، لازم است چند نکته را بخاطر بسپارید . 

بتن آرمه

بتن ماده ای است که در برابر فشار مقاوم است اما از کشش پشتیبانی نمی کند. از طرف دیگر ، فولاد ماده ای است که هم در برابر کشش و هم در برابر فشار مقاوم است. این مخلوط این دو ماده است که به آن بتن آرمه یا بتن مسلح می گویند .

بتن آرمه یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی است.

بتن آرمه (RC) همچنین به RCC نیز گفته می شود 

بتن آرمه چیست؟

بتن مسلح چه نوع بتنی است؟

بتن مسلح به معنای بتنی است که حاوی مقدار مشخصی از مواد تقویت کننده (فولاد و غیره) است. همیشه از بتن در مواردی استفاده می شود که وزن زیادی را تحمل کند. برای مثال در تیرها ، ستونها ، پایه ها ،صفحات و غیره . بتن به تنهایی در فشرده سازی و کشش ضعیف ، در حالی که میله های فولادی هم از نظر کشش و هم از نظر فشار قوی هستند.

بنابراین ما از ترکیب آنها استفاده می کنیم که در مقابل هر نوع بار مقاومت خواهند کرد.

بتن آرمه چیست؟ مزایای و معایب

حال این سؤال در ذهن شما ایجاد خواهد شد که چرا ما در ساخت و سازها نه تنها از فولاد استفاده می کنیم؟

(همانطور که در فشرده سازی و کشش هر دو خوب است). پاسخ در اینجاست که بسیار پر هزینه خواهد بود و هزینه ساخت آن چندین برابر افزایش می یابد. پس بتن آرمه مناسب تر است.البته اگر به بتن با مقاومت بیشتری با دهانه بزرگ هم نیاز بود می توان از بتن پیش تنیده استفاده کرد

بتن آرمه یک مصالح ساختمانی محبوب است

زیرابتن آرمه بسیار قوی ، سازگاری ، همه کاره ، با دوام و مقرون به صرفه است. معمولاً برای ساختن پایه ها ساختمان ها ، در ساخت بزرگراه ها جاده ها ، سازه های پیش ساخته ، سازه های شناور و تونل های برق آبی ، کانال های آبیاری ، زهکشی ها و سایر سازه های قابل تصور مورد استفاده قرار می گیرد.

بتن آرمه (RC) یک کامپوزیت همه کاره و یکی از پرکاربردترین مواد در ساخت و سازهای مدرن است

بتن آرمه یک مصالح ساختمانی محبوب است

چرا تقویت در بتن مهم است؟

یکی از معایب اصلی بتن مقاومت کششی بسیار کم آن است که در سطوح پایین بار عملا از آن بیشتر می شود. این منجر به ترک خوردن سطوح بتونی می شود که به نوبه خود منجر به مشکلات زیبایی (انحراف زیاد تیرها یا اسلب ها) برای حالت محدود سرویس پذیری و همچنین مشکلات یکپارچگی سازه در حالت حد نهایی می شود. از طرف دیگر ، فولاد تقویت کننده دارای استحکام کششی نسبتاً بالا و قانون تشکیل ماده متقارن تحت کشش و فشار است. با این حال ، میلگردی که تحت فشار قرار می گیرد به دلیل کمانش زودرس از کار می افتد. به همین دلیل ، استفاده از آرماتور در یک بخش RC منجر به رفتار سازه ای م asثر می شود زیرا فولاد تقویت کننده تحت کشش و بتن به طور موثر تحت فشار کار می کند و آرماتور فشاری را محدود می کند.شکل 1 نمودار لحظه خمش یک پرتو پیوسته تحت بارهای عمودی و همچنین مکانهایی را که باید فولاد تقویت کننده قرار گیرد نشان می دهد.

مزایای استفاده از بتن آرمه

۱: قدرت

بتن آرمه از مقاومت بسیار خوبی در کشش و همچنین فشرده سازی برخوردار است. این امر بتن را به عنوان مصالح ساختمانی مورد نظر تبدیل می کند.

۲ :اقتصادی

ترکیبات بتنی به طور گسترده در سراسر جهان و ارزان است. به همین ترتیب ، هزینه تولید بتن بسیار کم است. با استفاده از بتن مسلح اقتصاد کلی وجود دارد زیرا هزینه نگهداری آن به دلیل ماندگاری بالای بتن مسلح کم است.

دوام بتن آرمه ، انعطاف پذیری ، نیاز به نگهداری کم و راندمان انرژی ، سازه های بتنی هزینه های عملیاتی مربوط به مصرف انرژی عملیاتی ، تعمیر و نگهداری و بازسازی در پی بروز بلایای طبیعی را کاهش می دهند.

۳ :تطبیق پذیری

بتن آرمه را می توان در شکل های مختلف شاتر یا پیکربندی های قالب بندی قرار داد تا شکل ها ، فرم ، سطح ، بافت و اندازه های مورد نظر را در محل ساخت و ساز تشکیل دهد. این امر به این دلیل است که بتن تازه قابل جریان است و در حالت مایع قرار دارد. بنابراین ، برای نیازهای معماری مناسب تر است.

۴: دوام

سازه های بتنی تقویت شده اگر به درستی طراحی و ساخته شوند از دوام بالایی برخوردار هستند. این ماده تحت تأثیر آب و هوا مانند بارندگی و برف قرار نمی گیرد و می توانند تا ۱۰۰ سال دوام بیاورند.

۵:مقاومت در برابر آتش

ماهیت بتن اجازه نمی دهد تا آتش گرفته شود یا آتش بگیرد. این می تواند در برابر گرما به مدت ۶-۲ ساعت مقاومت کند و باعث می شود زمان کافی برای عملیات نجات در صورت بروز آتش سوزی باشد. ساختمانهای بتونی آرمه نسبت به سایر مصالح ساختمانی که معمولاً مانند فولاد و چوب استفاده می شوند ، مقاوم در برابر آتش هستند.

۶: انعطاف پذیری

آرماتور فولادی شکل پذیری را به سازه های بتنی مسلح می بخشد. انعطاف پذیری بتن را قادر می سازد در صورت بارگیری بیش از حد عضو بتنی ، نشانه ای مانند ترک خوردگی و انحراف را نشان دهد. این امر مهندسان را قادر می سازد تا اقدامات مناسب را برای جلوگیری از صدمات بیشتر بتن در نظر بگیرند.

۷: مقاومت لرزه ای

سازه های بتونی تقویت شده به درستی طراحی شده در برابر زلزله بسیار مقاوم هستند.

۸: سهولت ساخت و ساز

در مقایسه با استفاده از فولاد در سازه ، بتن آرمه برای احداث سازه به نیروی کار کمتری نیاز دارد.

۹: توانایی مصرف و بازیافت زباله

بتن را می توان به عنوان مصالح زیر بنایی برای استفاده به عنوان مواد زیر پایه در بسترهای جاده و پارکینگ ، برای دیوارهای گبیونی ، به عنوان مصالح برای محافظت از خط ساحلی یا در کاربردهای دیگر یا به عنوان مواد دانه ای ، بازیافت کرد

۱۰: برنامه چند حالته

یکی از مهمترین مزایای بتن ، قابلیت استفاده در روشهای مختلف کاربردی است. بتن به صورت دستی استفاده می شود ، ریخته می شود ، پمپ می شود ، تزریق می شود و همچنین برای کاربردهای پیشرفته مانند باند شکن و تونل مورد استفاده قرار می گیرد

مضرات بتن آرمه

  • سازه های بتونی آرمه سنگین تر از سایرین مانند سازه های فلزی ، چوب و شیشه هستند.
  • ساختمان های بتنی برای رفع نیاز به قالب های عظیم ، مرکز سازی ، شاتر دارند. 
  • بتن برای به دست آوردن قدرت کامل خود زمان می برد. بنابراین ، بر خلاف سازه های فلزی ، بلافاصله پس از ساخت نمی توان از آن استفاده کرد.
  • مراحل اصلی استفاده از بتن مسلح مخلوط کردن ، ریخته گری است. همه اینها روی قدرت نهایی تأثیر می گذارد.
  • کوچک شدن باعث ایجاد ترک و کاهش قدرت می شود.

بتن آرمه کجا استفاده می شود؟

امروزه بتن مسلح معمولاً در ساختمانهای مدرن ، عمدتا برای ساختمانها و پلها مورد استفاده قرار می گیرد. چنین پروژه هایی ممکن است طیف گسترده ای از اعضا را شامل شود ، مانند:

  • اعضای نوع صفحه:  صفحات افقی (دال ، تخته های عرشه پل و دال های پایه ریفت) یا عمودی (به عنوان مثال دیوارهای برشی و دیواره های اصلی در اطراف موارد راه پله یا آسانسور)
  • اعضای خطی:  مانند تیرها ، ستون ها یا شمع ها.

نوشته های مرتبط

بتن زیستی چیست

بتن غلطکی چیست

بتن خود متراکم چیست ؟

بتن پیش ساخته چیست؟

بتن اکسپوز یا بتن نما چیست؟

بتن خود ترمیم چیست

بتن الیافی چیست

تأثیر آب بیش از حد در مخلوط بتن

بررسی انواع مواد افزودنی بتن و کاربرد آنها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا