بتن اکسپوز یا بتن نما چیست؟


هنگام تصمیم گیری در مورد ظاهر منظره خود ، بسیاری از گزینه های خوب برای استفاده در پاسیوی حیاط خانه ، عرشه استخر ، مسیرهای پیاده روی ، بزرگراه و ورودی جلو وجود دارد .مزیت بزرگ بتن اکسپوز این است که می توانید آن را مطابق با نیازهای خاص شخصی خود شکل دهید. احتمالاً متنوع ترین و مقرون به صرفه ترین ماده سنگفرش موجود است.

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز مزایای بسیاری نسبت به گزینه های سنتی ارائه می دهد.. بتن اکسپوز یا بتن نما می تواند از گزینه های متداول برای نمای های معماری امروزی باشدبه این معنی که نیازی به نگرانی در مورد پوسیدگی یا خوردگی نخواهیم داشت. همچنین غیر قابل احتراق است ، و این باعث می شود آن را به یک انتخاب محبوب برای محیط اطراف به خصوص محیط اطراف شومینه تبدیل کنید. مصالحی که با استحکام صلب ساخته شده است به عنوان بتن نما یا بتن اکسپوز گفته می شود. قبل از ریختن بتن ، داشتن یک ویژگی متفاوت باعث ایجاد امکانات فوق العاده برای طراحان می شود. سازه های بتنی قابلیت تثبیت ساختار داخلی در برابر هوای گرم را دارند. این به نوبه خود دمای داخلی را سردتر می کند.

بتن نما چیست؟
بتن اکسپوز در جنگل

همه چیز درباره بتن اکسپوز

داشتن یک ویژگی متفاوت باعث ایجاد امکانات فوق العاده برای طراحان می شود. انتخاب بی پایان از اتمامها در تعیین شخصیت اصلی یک ساختمان کمک می کند. سازه های بتونی قابلیت تثبیت ساختار داخلی در برابر هوای گرم را دارند. این به نوبه خود دمای داخلی را سردتر می کند.

مزایای بسیاری از استفاده از نما های بتونی وجود دارد – انواع مختلف آن شامل تزریق زنگ زدگی ، قالب یونجه یونجه ، سوراخ های پیش ساخته و هواپیماهای تاشو و غیره است. فناوری Precast از نظر ظاهری و طراحی امکاناتی بی پایان را ارائه می دهد. نمای بتنی ممکن است از نظر بصری به عنوان یک واحد واحد به نظر نمی رسد ، اما وقتی در یک الگوی یکپارچه و مهر و موم شده قرار می گیرید ، نتیجه بصری دلپذیر ظاهر می شود.

نما های بتنی به دلیل توانایی مقاومت در برابر شرایط شدید آب و هوایی سرد و حتی گرم درجه حرارت صفر شناخته شده اند. امکانات بی پایان و روشن با درمان های سطحی مختلف وجود دارد. سازه بتونی پیش ساخته یک علامت می گذارد و ظاهری کاملاً متفاوت به قالب می بخشد. این قالب را می توان از موادی مانند چوب ، فایبرگلاس ، پلاستیک ، لاستیک و غیره تهیه کرد که هر ماده یک پایان خاص را ارائه می دهد. نما های بتنی امکان انجام مراحل مختلف سطحی مانند نورد یا مسواک زدن و ترولینگ و چندین نوع شستشو را فراهم می کنند که در صورت تازه بودن بتن می توان انجام داد. برای سخت شدن بتن می توان از چکش ، پولیش و شن و ماسه استفاده کرد. همچنین دیوارهای پیش ساخته نیز می توانند با گچ یا رنگ ، آجر ، کاشی و سرامیک یا سنگ طبیعی پوشیده شوند تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. تعمیر و نگهداری به راحتی و به صرفه صورت می گیرد.

مزایای استفاده از بتن اکسپوز یا نما

دلایل زیادی وجود دارد که مردم تصمیم می گیرند از سطوح در معرض کل در معرض دید خانه ها و باغ های خود استفاده کنند. اولا ، اگر از سنگ هایی با اشکال و رنگ های مختلف استفاده می کنید ، بسیار زیبا به نظر می رسد. برخی از مالکان خانه دوست دارند رنگ سنگهای در معرض نور را با بقیه مبلمان خود مطابقت دهند. این امر آن را به یک ویژگی قابل تنظیم و زیبایی شناسی یک خانه تبدیل می کند.

مزایای استفاده از بتن اکسپوز

میزان عمر بتن اکسپوز

سطوح تجمع یافته در معرض نیز بسیار بادوام است. آنها از یکپارچگی ساختاری بتن برخوردار هستند و می توانند ۴۰ سال یا بیشتر طول بکشند. این سطوح همچنین در برابر سایش و پارگی و استفاده زیاد از ترافیک بسیار مقاوم هستند. آنها همچنین می توانند در معرض عناصر واقعاً خوب قرار گیرند – خورشید ، باران و تگرگ تأثیر کمی در استحکام و دوام این سطوح دارند.

مانند کف های بتونی ، سطوح در معرض کل در کنار جارو کردن و شلنگ زدن با آب نیاز به نگهداری کمی دارند. این امر آنها را به یک راه حل مقرون به صرفه برای کف و مسیرهای رانندگی تبدیل می کند. نصب آنها هزینه زیادی ندارد و مطمئناً نگهداری آنها گران نیست.

فایده اصلی بتن نما

مقاومت در برابر لغزش و افزودن دسته از مصالح در معرض آن است. این سطوح در شرایط مرطوب یا اطراف استخرها مفید هستند. آنها ایمنی کاربران را تضمین می کنند ، از لغزش و ریزش آن جلوگیری می کنند که می تواند منجر به صدمات جدی شود. سطوح بتونی در معرض در معرض خطر نسبت به بسیاری از مواد کفپوش دیگر ، خصوصاً هنگام خیس بودن ، ایمن تر است.

مزایای قابل توجه درمورد بتن اکسپوز

  • روش اصلی نصب سطح آسان است و حتی ممکن است توسط یک غیر حرفه ای تسلط یابد.
  • این سطح مقاوم در برابر لغزش ، بدون لغزنده ، ناهموار است و حتی اگر ترافیک سنگینی را تجربه کند ، بی تأثیر باقی می ماند.
  • این مزایای دستیابی به تغییرات نامحدود در رنگ ها و بافت ها را ارائه می دهد. مصالح تزئینی در اندازه ها و انواع مختلفی موجود است.
  • این تکنیک از قرن بیستم محبوب است و هم اکنون نیز محبوبیت و تقاضای خود را حفظ می کند

گزینه های طراحی

آنها از نظر شکل ، اندازه و رنگ گزینه های زیادی برای طراحی دارند. اگرچه مناسب نیست ، آنها 25 گزینه مختلف رنگی هستند که می توانید اضافه کنید که می تواند از ویژگی های موجود خانه شما مانند رنگ آجر تعریف کند. بتن اکسپز در معرض حاشیه سیاه روشی فزاینده برای افزودن یک ویژگی جذاب طراحی بوده است. حاشیه سیاه به خوبی با خانه ای با آجر تیره یا پنجره های تیره سازگار است

آماده سازی برای یک سطح تزئینی

برای بهینه سازی نتایج در نصب بتن تزئینی بر روی سطوح مختلف ساختمانی ، مراحل زیر توصیه می شود ، اگرچه هر پروژه ممکن است به اقدامات اضافی و خاصی نیاز داشته باشد:

پیاده روها

1. آماده سازی پایه: چه جدید و چه قدیمی ، سطحی که بتن روی آن قرار می گیرد باید آماده شود. اگر خاک باشد فشرده شده ، اگر بتن قدیمی باشد بسیار تمیز است. سپس یک مش نصب می شود تا خطر ترک در مواد را کاهش دهد.2. مهر زنی مطابق با طرح: پس از انتخاب طرح مهر ، بتن در حالت تازه خود ، امکان کار با قالبها یا ورقهای صنعتی و سایر ساخته شده برای اندازه گیری با طرحهای مختلف را فراهم می کند. در هر دو حالت ، مهر زنی روی بتن نسبتاً سریع و بدست آوردن یک پایان یکنواخت و جمع و جور انجام می شود. این روش را می توان روی سطوح افقی یا عمودی اعمال کرد.3. شستشو و برش: یک نکته بسیار مهم را به اطمینان حاصل شود که بتن آسفالت ترک نمی است که برای تولید مفاصل انقباض توسط اره برش هر 3 متر 2 روز پس از آن نصب شده است. مرحله بعدی شستن کف ها ، بیرون آوردن رنگ و طرح است.4. اتمام نهایی: در مورد کفپوش های طرح دار ، لازم است که یک سیلر اکریلیک را با یک نبولایزر بزنید تا از ظاهر لعابدار و محافظت از سطح برخوردار شوید.
سطحی که این کار روی آن انجام می شود باید تمیز و خشک ، عاری از زنگ زدگی ، چربی ، گرد و غبار ، قارچ و رطوبت باشد. هنگامی که این مورد تأیید شد ، باید با محلول اسید موریاتیک که در قسمتهای مساوی با آب رقیق شده است ، درمان شود. در آنجا قرار داده می شود تا عمل کند و سپس به مدت 24 ساعت شسته و خشک می شود.
سپس اولین لایه سیلر اکریلیک زده می شود ، اجازه می دهد تا 12 ساعت قبل از استفاده از لایه دوم ، خشک شود. برای استفاده از عابر پیاده ، بتن در 24 ساعت آماده می شود ، در حالی که برای موارد روسازی که وسایل نقلیه در آن گردش می کنند ، توصیه می شود قبل از استفاده هفت روز صبر کنید.

دیوارها و ستون ها

1. بافت: اگر برای دستیابی به این مهم از ورق پلی پروپیلن استفاده شده است ، قبل از اقدام به نصب آن ، عدم وجود گرد و غبار ، چربی ، رنگ یا مواد جداشده که می تواند از چسبندگی صحیح آن جلوگیری کند ، باید بررسی شود. اتحاد بین ورق ها در رابطه با مدل بافت انتخاب شده متفاوت است. این بازار یک سری مواد افزودنی را ارائه می دهد که به دلیل توانایی آنها در کاهش آب بر اساس پلیمرهای مصنوعی که انسجام و امکان طولانی شدن شرایط کار مطلوب برای مخلوط را فراهم می کند ، برجسته است.2. پر كردن: در قالب عمودی كه قبلاً نصب شده است ، بتن در مقادیر كنترل شده تخلیه می شود و ترجیحاً باید در كارخانه اختلاط آماده شود تا به مخلوطی پرانرژی و یكنواخت ، بدون خطر آلودگی و تسهیل دوز اجزای آن برسد. این ریخته گری بسته به مقاومت قالب ، انسجام بتن و قدرت ویبراتور می تواند توسط لایه های افقی حدود 30 سانتی متر انجام شود.

ارتفاع قطره بتن (50 تا 90 سانتی متر) فقط در صورت وجود مشکلات دسترسی بتن باید محدود شود. در ارتفاعات ، باید اقدامات احتیاطی – مانند استفاده از آستین – انجام شود تا تفکیک اتفاق نیفتد. باید از ضد آب بودن فرم ها اطمینان حاصل کرد ، هم در اتصالات بین صفحات و هم در پانل ها یا قاب ها.

به همین ترتیب ، لازم است ابعاد و محل تقویت کننده ها کنترل شوند ، به این ترتیب که پوشش عملکرد خود را انجام دهد و هیچ لکه زنگ در سطح ظاهر نشود.

گزینه انعطاف پذیر و همه کاره

مصالح در معرض آنقدر انعطاف پذیر است که ممکن است در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. آن را تقریباً در هر مکانی قرار دهید و دوست دارید تجدید نظر کنید. نتیجه نهایی همیشه یک ظاهر زیبا و منحصر به فرد است که در مقایسه با هیچ یک طراحی نشده است. دارای تمام ویژگی های بتن معمولی مانند زیبا ، از دوام ، انعطاف پذیری و استحکام بسیار خوبی برخوردار است و همچنین از نگهداری کم برخوردار است. در مسیرهای بتونی در معرض ، گزینه های گوناگونی وجود دارد. شما ممکن است گزینه ای را انتخاب کنید که با دوام و مناسب برای خانه شما باشد. این بتن تزئینی و زینتی است که در آن تمایل به جمع شدن با سنگریزه ها ، سیمان و همچنین سنگ های کوچک وجود دارد. سنگ ها و سنگریزه ها به اندازه کوچک در واقع در معرض قرار گرفتن در مقابل سطوح صاف و دارای جلای ساده هستند

مطالب مشابه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.