بتن خود ترمیم شونده چیست

نوع جدیدی از بتن ایجاد شده است که قابلیت ترمیم خود را به منظور جلوگیری از ایجاد ترک و سوراخ داردکه به آن بتن خود ترمیم شونده گویند.که به عنوان بتن  SHC نیز شناخته می شود در اوایل سال ۲۰۱۶ ، Henk Jonkers از دانشگاه Delft در هلند به راه حل یک محصول بتن خود ترمیم ( بتن خود شفا )یافت.

بتن خود ترمیم شونده (بتن زیستی) از باکتری ها برای ترمیم خود استفاده می کند

هنگام شکستگی بتن ، باکتری ترک ها را با سنگ آهک پر می کند. این رویکرد می تواند دوام پایداری برای سازه ها فراهم کند. نقص عمده بتن همیشه یک مشکل بزرگ برای صنعت ساخت و ساز بوده است ، زیرا تعمیرات آن گران و پرهزینه است. در حالی که ممکن است این مفهوم ساده به نظر برسد ، توسعه این بتن خود ترمیم کننده کار آسانی نبود.

باکتری های درمانی تا ۲۰۰ سال در بتن زنده مانده و در صورت بروز آسیب ، خود را فعال می کنند.

بتن زیستی خود ترمیم کننده از ماده ترمیم کننده استفاده می کند که با ورود آب به ترک های سطح آن ، فعال می شود. واکنشی بین آب و باکتریهای باسیل ( bacillus bacteria ) باعث می شود که سنگ آهک شکل گرفته و ترک ها را ببندد.

اگرچه بتن پرکاربردترین مصالح ساختمانی در جهان است ، اما دارای نقص جدی است: در هنگام تنش می تواند به راحتی شکست. حتی اگر افزودنی های مجاز بتن استفاده کرد تاثیری ندارد

اگر بخواهیم بتن اصلا ترک نخورد می توانیم از بتن پیش ‌تنیده استفاده کنیم ولی اگر این ترک ها خیلی بزرگ شوند ، منجر به خوردگی آرماتورهای فولادی می شوند که این امر نه تنها به ظاهر غیر جذاب منجر می شود بلکه خصوصیات مکانیکی سازه را به خطر می اندازد.و منجر به تخریب بتن میشود

به همین دلیل است که مهندسان غالباً از مقادیر بیشتر از مقدار لازم برای تقویت فولاد در یک سازه بتنی استفاده می کنند تا از بزرگتر شدن ترک ها جلوگیری کنند.

مزایای بتن خود ترمیم چیست ؟

  • بهبود قابل توجهی در مقاومت فشاری و مقاومت خمشی در مقایسه با بتن معمولی.
  • مقاومت بیشتر در مقابل یخ زدگی.
  • کاهش نفوذپذیری بتن.
  • باعث پرشدن ترک های موجود در بتن شوند.
  • کم شدن یا کاهش خوردگی بتن آرمه (بتن مسلح )می شود.
  • می تواند باعث کاهش نگهداری و ترمیم بتن شود.

چگونگی بتن خود ترمیم شونده د ر سال های بعد

همانطور که می دانیم ، بتن خود ترمیم شونده این امکان را می دهد که بدون ایجاد نگرانی در مورد خسارت ساختمانها ، ساختمانها را بسازیم. نه تنها سازه ها از بتن خود ترمیم شونده می توان استفاده کرد .بلکه احتمالا در آینده نزدیک بتوان برای ترمیم جاده ها هم استفاده کرد.

این را نیز در نظر داشته باشیم، بتن خود ترمیم کننده هنوز در حال تکامل است. 

دانشمندان رویکردهای مختلفی را برای بهسازی بتن خود ترمیم کننده اتخاذ می کنند. برخی از این روش ها با استفاده از باکتریها ، سدیم سیلیکات و همچنین قارچ ها ایجاد شده اند.

نتیجه گیری

باعث افزایش دوام و بهبود مصالح ساختمانی مختلف می شود و افزایش عمر ساختمان می دهد.

نوشته های مرتبط

بتن غلطکی چیست

بتن خود متراکم چیست ؟

بتن پیش ساخته چیست؟

بتن اکسپوز یا بتن نما چیست؟

بتن آرمه چیست؟

روش های تخریب بتن

بتن الیافی چیست

تأثیر آب بیش از حد در مخلوط بتن

بررسی انواع مواد افزودنی بتن و کاربرد آنها

FRP چیست و دلایل استفاده از فیبر FRP

بتن زیستی چیست

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *