انواع-بتن

بتن خود متراکم چیست ؟

بتن خود متراکم

بتن خود متراکم (SCC) را می توان به عنوان بتن تازه تعریف کرد بتن خود متراکم (SCC) ، که به عنوان خود تکمیل کننده نیز شناخته می شود ، طی دو دهه گذشته در صنعت ساخت و ساز در کانون توجه است. می تواند با از بین بردن نیاز به انرژی خارجی ، در هر گوشه از سازه صرفاً با کمک وزن خود ، قرار داده و فشرده شود. بنابراین نیازی به تراکم در محل یا کارخانه های بتنی نیست. برای بهبود دوام و یکنواختی بتن در ژاپن ایجاد شده است .

سر و صدای مرتبط با تراکم بتن معمولی می تواند قابل توجه باشد. SCC امکان ریخته گری آرام را دارد و بنابراین بارهای محیطی از سر و صدا کاهش می یابد. همچنین مسئله مشکلات گردش آب در اثر لرزش بتن را از بین می برد.SCC به طراح انعطاف پذیری بیشتری در طراحی اشکال پیچیده می دهد. این مستقل از کیفیت لرزش مکانیکی است و بنابراین یکدستی را فراهم می کند که منجر به بهبود دوام و پتانسیل استفاده مجدد می شود.

بتن خود متراکم چیست
بتن خود متراکم

ملاحظات ویژه هنگام استفاده از بتن خود متراکم

هنگام استفاده از این نوع بتن ، برای دستیابی به بهترین نتایج چندین ملاحظات خاص وجود دارد. اول از همه ، تولید بتن خود فشرده سازی نیاز به تجربه و مراقبت بیشتری نسبت به بتن مرتب ارتعاشی دارد. همچنین قالب مورد استفاده باید برای مقاومت در برابر فشار بیشتر از بتن معمولی طراحی شود. سرانجام ، استفاده از میکسرها با ظرفیت کامل به دلیل روان بودن زیاد بتن خود فشرده سازی توصیه نمی شود – ممکن است در طول جاده ریخته شود و باعث آلودگی شود

خواص بتن خود متراکم

بتن خود فشرده سازی به لطف وجود پرکننده های معدنی و مواد افزودنی ویژه در برابر جداسازی مقاوم است.  این نوع بتن ها باید دارای سیالیت بالایی باشند و قادر به پر کردن فرم های خاص در زیر وزن خود و بدون لرزش مکانیکی باشند. همچنین باید به اندازه کافی سیال باشد تا از مناطق تقویت شده احتمالی در داخل سازه ها عبور کند و از همه مهمتر از جلوگیری از تفکیک (لانه زنبوری) جلوگیری کند. مواردی وجود دارد که بتن خود متراکم در ارتفاعات بالاتر از 5 متر قرار داده شده است ، بدون آنکه هیچ گونه تفکیک مصالحی ارائه شود.

بتن خود متراکم کننده با نسبت آب سیمان مشابه به عنوان بتن لرزشی سنتی ، به دلیل عدم لرزش از مقاومت کمی بالاتر برخوردار خواهد بود. توجه به این نکته ضروری است که بتن خود فشرده سازی باید سریعتر از بتن معمولی ریخته شود

مواد مورد استفاده برای بتن متراکم چیست؟

۱: سیمان

سیمان معمولی پرتلند یا سیمان ۴۳ یا ۵۳ درجه ای قابل استفاده است.

۲:مصالح

اندازه مصالح مورد استفاده برای طراحی SCC به ۲۰ میلی متر محدود است. اگر آرماتور به کار رفته برای سازه احتراق شود ، اندازه کل استفاده شده می تواند در محدوده ۱۰ تا ۱۲ میلی متر باشد.

سنگدانه های ریز با اندازه ذرات کمتر از ۰٫۱۲۵ میلی متر بطور کلی استفاده می شوند.

۳: آب

کیفیت آب مورد استفاده همان است که در مورد بتن مسلح و بتن پیش ساخته پیش بینی شده است.

۴: ترکیبات معدنی مواد افزودنی

مواد افزودنی معدنی مورد استفاده می توانند براساس طرح مخلوط و خصوصیات مورد نیاز متفاوت باشند. ذکر شده در زیر ترکیبات معدنی مختلفی است که می توان از آنها استفاده کرد و خصوصیات مربوط به آنها را فراهم کرد.

5:مواد شیمیایی شکل زیر ببنید.

متریال بتن خود متراکم

مزایای استفاده از بتن خود متراکم

 • یکپارچگی ساختاری بهبود یافته است.
 • سایش تجهیزات را کاهش می دهد.
 • حفره ها را در مناطق بسیار تقویت شده به حداقل می رساند.
 • قدرت و دوام فوق العاده.
 • یک سطح یکنواخت تولید می کند.
 • مشکلات مرتبط با لرزش از بین می رود.
 • ارتقاء معماری یک ساختمان , امروزه اغلب از معماران خواسته می شود كه ساختارهای ابتکاری و منحصر به فردی را ایجاد كنند. بتن همیشه به عنوان متنوع ترین مصالح ساختمانی در نظر گرفته شده است و SCC آن موقعیت را ارتقا داده است.
مزایای بتن خود متراکم

عوامل مؤثر بر بتن خود تراکم

استفاده از بتن خود خود متراکم نباید به صورت نامحسوس مورد استفاده قرار گیرد. این عوامل می توانند بر رفتار و عملکرد بتن خود فشرده ساز تأثیر بگذارند:

 • آب و هوای گرم.
 • مسافت های طولانی می تواند جریان پذیری بتن خود فشرده سازی را کاهش دهد.
 • تأخیر در محل کار می تواند عملکرد طراحی بتن را تحت تأثیر قرار دهد.

معایب بتن خودتراکم چیست؟

 • هیچ استانداردی در سطح جهانی پذیرفته شده برای انجام طرح آمیخته SCC وجود ندارد
 • هزینه ساخت نسبت به ساخت بتونی معمولی گران تر است
 • استفاده از مخلوط طراحی شده به آزمایشات آزمایشگاهی بیشتری نیاز دارد
 • اندازه گیری و نظارت باید دقیق تر باشد.
 • برای استفاده از مخلوط طراحی شده ، تعداد زیادی آزمایش و آزمایشگاه لازم است.
 • انتخاب مواد برای SCC دقیق تر است

کاربردهای اصلی بتن خود متراکم

 1. ساخت سازه هایی با آرماتورهای پیچیده
 2. SCC برای تعمیرات ، ترمیم و ساخت و سازهای نوسازی استفاده می شود
 3. دیوارهای نگهدارنده بسیار پایدار و بادوام با کمک SCC ساخته می شوند
 4. در ساخت پایه های قایق و شمع به کار می رود.
 5. دیوارهای بلند
 6. مناطق دسترسی دشوار یا محدود

نتیجه گیری

بتن SCC بیانگر پیشرفت های اخیر در فناوری بتن است. . در حال حاضر ، این ماده بسیار مورد استفاده در ساخت و ساز و همچنین ساخت اعضای پیش ساخته است. . بنابراین ، SCC به عنوان بتن آینده در نظر گرفته می شود و به مهندسین / طراحان این امکان را می دهد تا سازه هایی را که یک قرن و بعد از آن به طول می انجامد ، طراحی و بسازند.

بتن غلطکی چیست

بتن اکسپوز یا بتن نما چیست؟

بتن آرمه چیست؟

بتن خود ترمیم چیست

بررسی انواع مواد افزودنی بتن و کاربرد آنها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا