انواع-بتن

بتن غلطکی RCC چیست مزایا وکاربردها

بتن غلطکی RCC

بتن غلطکی RCC  نسبت به بتن های معمولی از رطوبت نسبتاً کمی برخوردار است.  در حالی که بتن غلطکی ظاهری شبیه به خاک دارد و هنگام قرار دادن پخش نمی شود . پس از قرار دادن ، RCC لازم است با یک غلتک لرزاننده فشرده شود تا به قدرت لازم خود برسد.پس باید باید در حالت مهار نشده نگه داشته شود تا توسط غلتک متراکم شود. RCC بسیار درشت تر از بتن معمولی است.

بتن غلتکی (RCC) یک ماده ایده آل برای ساخت سدهای بتنی

در واقع بتن Rcc مخلوط خاصی از بتن است که در واقع همان عناصر بتن معمولی اما در نسبت های مختلف بطور فزاینده با تعویض جزئی fly ash (محصول احتراق زغال سنگ ) برای سیمان پرتلند است . استفاده جزیی پودر خاکستر زغال سنگ برای سیمان پرتلند از جنبه های مهم ساخت سد RCC است زیرا گرمای حاصل از هیدراتاسیون آن به طور قابل توجهی کمتر از گرمای حاصل از هیدراتاسیون سیمان پرتلند است. این به نوبه خود بارهای حرارتی روی سد را کاهش داده و احتمال بروز ترک خوردگی حرارتی را کاهش می دهد.بتن غلتکی که در دهه ۱۹۸۰ به عنوان وسیله ای مناسب برای ساخت سدها به وجود آمد.

بتن غلطکی چیست

بتن غلطکی دارای چه ترکیبی است؟

RCC ترکیبی از خاکستر سیاه ذغال سنگ و خاک ، آب ، ماسه ، سنگدانه و مواد افزودنی معمولی است ، اما حاوی آب بسیار کمتری است. مخلوط تولید شده خشک تر است و در اصل اسلامپی ندارد . RCC به روشی شبیه به سنگفرش قرار می گیرد . مواد توسط کامیون های یا نقاله ها تحویل داده می شوند ، توسط بولدوزرهای کوچک یا آسفالت مخصوص اصلاح شده پخش می شوند و توسط غلطک های لرزشی فشرده می شوند. دقیقا برعکس بتن خود متراکم شونده است

کاربرد های بتن غلتکی :

بتن فشرده شده غلتکی (RCC) بطور کلی دارای دو نوع کاربرد عمده است: روسازی و منابع آب (سدها ، سرریزها ، حفاظت از شیب مخزن ، و غیره)

کاربرد بتن غلطکی

مزایای بتن غلطکی

  • ساخت سریع
  • مقرون به صرفه: می تواند در مقایسه با مخلوط بتن معمولی هزینه را تا ۲۵-۵۰٪ کاهش دهد.
  • می تواند اندکی پس از قرار گرفتن می تواند در معرض فشار (ترافیک) قرار گیرد
  • مقاومت در برابر لرزش و فشار
  • سنگفرش طولانی(مدت عمر طولانی)
  • حداقل نگهداری را لازم دارد
  • مقاومت در برابر مایع هیدرولیک (مثل آب)
  • تحت درجه حرارت بالا نرم نمی شود

مطالب مرتبط

بتن پیش تنیده چیست؟

بتن خود متراکم چیست ؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا