انواع-بتنبتن

بتن پیش ساخته چیست؟

رایج ترین مصالح ساختمانی در جهان می باشد که بسیار متنوع و شامل طیف گسترده ای از اندازه ها ، شکل ها مختلف است.با بتن پیش ساخته راه حل های انعطاف پذیر برای کف ، دیوار و حتی سقف در هر نوع ساخت و ساز داخلی  تا آپارتمان های چند طبقه ارائه می دهد. 

بتن پیش ساخته

بتن پیش ساخته نوعی بتن برخلاف بتن که در محل ریخته می شود در یک کارخانه کنترل شده با استفاده از تکنیک های پیشرفته تولید تولید می شود.به طور مثال در طی فرآیند تولید می توان ترکیبات افزودنی را در بتن گنجانید.اعضای سازه مانند قاب بتونی ، دیوار بتونی و کف بتونی و ، تیرها ، ستونها ، راه پله ها ، حتی آشپزخانه ها و حمام هایی می توان ساخت.

بتن پیش ساخته چیست
بتن پیش ساخته در کارخانه

بتن پیش ساخته مناسب برای انواع شرایط آب و هوایی

نیازهای دقیق عایق حرارتی را برآورده می کند. سازه های بتنی بتن پیش ساخته از خاصیت عایق عالی برخوردار هستند و باعث گرم نگه داشتن ساختمان در هوای سرد و در هنگام گرم شدن می شوند و رطوبت و دمای داخل را تثبیت می کنند.

برای آن می توان سن محاسبه شده را تعریف کرد. در زندگی واقعی و در شرایطی که مواد برای آن طراحی شده است ، نمای پیش ساخته می تواند تا ۲۰۰ سال دوام آورد.

نحوه اتصال عناصر بتنی پیش ساخته

آنها را می توان با هم مخلوط و یا بتن ریزی کرد . در این روش ، حلقه های تقویت کننده فولاد از اعضای بتن پیش ساخته بیرون زده می شود. . بتن تازه سپس در فضایی که برای این منظور باقی مانده است ، اطراف این آرماتور ریخته می شود.

می توان آنها را با هم پیچ کرد. برای انجام این کار ، اتصالات فولادی در زمان ریخته گری در بتن تعبیه شده است.

مزایای بتن پیش ساخته:

1:صرفه جویی در زمان

ساخت آن باعث صرفه جویی در وقت می شود ، خطر تأخیر پروژه نیز کمتر است و در اثر شرایط آب و هوا یا کمبود نیروی کار تحت تأثیر قرار نمی گیرند.می توان آن را در داخل یک ساختار کنترل شده از آب و هوا انجام داد که مشکلات باران ، گرد و غبار ، سرما و گرما را از بین برد.

مطلب جالب بتن پیش تنیده چیست

2:تضمین کیفیت

بتن با کیفیت عالی تری تولید می شود زیرا امکان کنترل فنی بهتر در تولید بتن در کارخانه وجود دارد.پتانسیل اشتباه را کاهش می دهد. فرآیند تولید بتن های پیش ساخته در سطح زمین انجام می شود.

3:انرژی کمتر

فرآیند ساخت این نوع بتن از انرژی کمتری نسبت به اجزای قابل مقایسه استفاده می کند ، با سر و صدای کمتری و آلودگی هوا و مواد زائد در سایت وجود دارد.

4:زیبایی شناسی

با توجه به این که در یک محیط کارخانه ساخته می شوند ، می توان از چندین ترکیب رنگ و بافت استفاده کرد. و طیف گسترده ای از شکل ها و اندازه ها در دسترس هستند . بنابراین ارزش زیبایی شناسی محصولات یتن پیش ساخته افزایش می یابد.بتن پیش ساخته کاملاً قابل بازیافت است و آن را به گزینه ای سازگار با محیط زیست تبدیل می کند.

5:بهبود  یکنواختی

قابلیت یکنواختی بهبود می بخشد از آنجا که اجزای بتنی با استفاده از قالبهای یکسان در کارخانه قرار داده می شوند ، حفظ یکنواختی بین اجزای پیش ساخته بتونی بسیار ساده است.

6: کیفیت بالا

از کیفیت بالایی برخوردار شوید که می تواند در معرض دید قرار بگیرد -مانند بتن پیش ساخته نما. از خصوصیات حرارتی بتن در ساختمان های کم مصرف می توان بهره برداری کرد

7:مقاوم در برابر محیط ومقاوم در برابر آتش

پیش ساخته نه تنها قابل احتراق نیست بتن پیش ساخته نسبت به بیشتر مواد مقاوم است و محصولات بتنی از پیش ساخته می توانند برای مقاومت در برابر عوامل خورنده پیش بینی شده طراحی شوند.

8:کنترل صدا به دلیل تراکم بتن

ساختمانهای پیش ساخته صدا را جذب می کنند و این یک گزینه ایده آل برای ساختمانهای تجاری و مسکونی است.

معایب بتن پیش ساخته چیست؟

 • مسئله حمل و نقل باید در نظر گرفت:انتقال بتن پیش ساخته به یک محل کار می تواند پیچیده باشد. همچنین امکان خسارت دیدن در زمان حمل و نقل وجود دارد
 • رسیدگی به مشکلات:از آنجایی که این ساختمان از اجزای گسسته ساخته شده است ، اتصالات بین اعضای مجاور باید با درزگیرهای مخصوصی آب بندی شوند تا ضد آب شوند. و از آنجا که هر قطعه به طور جداگانه ساخته شده است ، اتصالات بین قطعات ناپیوستگی ساختاری ایجاد می کنند
 • نصب و راه اندازی: جرثقیل های متحرک برای نصب قطعات بزرگ لازم است.یعنی برای سرعت بخشیدن به چندین چرثقیل نیاز هست
 • تغییرات:اصلاح یک قطعه در صورتی که در محل قراری گیری جا نگیرد بسیار سخت است و در بیشتر اوقات مجبور به سفارش مجدد بتن پیش ساخته می شویم.
بتن پیش ساخته پل
پل پیش ساخته

مزایای اصلی طبقات پیش ساخته

سرعت ساخت ، عدم وجود داربست ، انواع زیاد ، ظرفیت دهانه بزرگ و اقتصاد است. طبقه های پیش ساخته نیز می توانند با توجه به ساخت آنها در طبقه کاملاً و جزئی طبقه بندی شده طبقه بندی شوند.

کفهای بتنی کاملاً پیش ساخته از واحدهایی تشکیل شده اند که کاملاً در کارخانه ریخته می شوند. پس از نصب ، واحدها به سازه وصل می شوند و اتصالات طولی بهم ریخته می شوند.بتن پیش ساخته می تواند اقتصادی تر و گاهی عملی تر باشد. در حال حاضر بسیاری از ساختمانها مخلوطی از هر دو روش ساختمانی را شامل می شوند ، بعضی اوقات شامل کارخانه های فلزی سازه ، بتن های درجا و عناصر بتونی پیش ساخته هستند .

ساختمانهای بتنی پیش ساخته


ویژگی های مقاوم در برابر آتش و کاهش صدا محصولات بتونی از پیش ساخته آنها را برای انواع کاربردهای ساختمان ایده آل می کند. کاهش رطوبت و ایجاد یک محیط کارآمد با انرژی ، دو عامل قانع کننده دیگر هنگام در نظر گرفتن یک ساختمان بتنی پیش ساخته هستند. تنوع ساختمانهای موجود در زیر شامل تطبیق پذیری بتن های پیش ساخته است ، زیرا این مواد برای ایجاد نتیجه ای چشمگیر جمع می شوند.

ساختمان های اداری:

ویژگی های منحصر به فرد محصولات بتونی از پیش ساخته می تواند طرح های منحصر به فرد ساختمان را جذاب و کاربردی کند. برای ایجاد فضاهای بزرگ و باز از ستونهای بتونی پیش ساخته که با صفحات معماری جفت شده اند استفاده کنید.


مسکن چند واحدی:

محصولات بتونی پیش ساخته دارای مقاومت برتر در برابر آتش هستند – که می تواند باعث کاهش نرخ بیمه آتش سوزی شود – و همچنین به عنوان یک مانع صوتی عمل می کنند. این ویژگی ها آن را به یک هتل ایده آل برای هتل ها ، خوابگاه ها ، آپارتمان ها و مجتمع ها ، اجتماعات سالمندان و سازه های مشابه تبدیل کرده است. زندگی ارشد شانونوندل نمونه ای از یک جامعه زندگی پیشرو در بتن است.


بیمارستان ها و مراکز پزشکی:

به دلایل بسیاری به همین دلایل بتن پیش ساخته برای مسکن چند واحدی ترجیح داده می شود ، همچنین پایه و اساس محکمی را برای بیمارستان ها و مراکز پزشکی فراهم می کند. مرکز پزشکی هرشی نمونه ای از ساختمان بیمارستان بتونی از پیش ساخته است.


مدارس

بتن پیش ساخته ساخت مدارس را به یک نسیم تبدیل می کند. با زمان چرخش سریع تر از شروع تا پایان ، بتن پیش ساخته پروژه شما را در هدف حفظ می کند. خواه به دانشگاه یا مدرسه ابتدایی اضافه کنید ، دانش آموزان را سریعتر و بدون همه سردردهای ساختمان سنتی جابجا می کنید. Charter Arts School نمونه ای از یک ساختمان مدرسه بتونی از پیش ساخته است.


مراکز خرید خرده فروشی

مراکز خرید خرده فروشی متفاوت است – در مناطق روستایی ممکن است در یک زمین بزرگ ساخته شود ، در حالی که مناطق شهری تمایل به ساخت و سازهای کوچکتر دارند. آنها ممکن است پارکینگ را درگیر کنند . صرف نظر از کاربرد ، بتن پیش ساخته دارای تطبیق پذیری است و اغلب در ساخت مراکز خرید خرده فروشی از آن استفاده می شود.


برخی از اشکالات اصلی ساخت بتن پیش ساخته وجود دارد :

 • از آنجا که هر قطعه به طور جداگانه ساخته می شود ، قاب یا سیستم ساختاری مانند ساخت بتن معمولی یکپارچه یا مستمر نیست . اتصالات بین قطعات ناپیوستگی ساختاری ایجاد می کنند . نیروهای از ساختمان را از طریق این مفاصل منتقل می کند، به طوری که آنها می شود طراحی شده برای انتقال این نیروهای با خیال راحت و به درستی. توجه داشته باشید که بتن پیش ساخته می تواند برای اعضای غیر سازه نیز مورد استفاده قرار گیرد .
 • از آنجایی که این ساختمان از اجزای گسسته ساخته شده است ، اتصالات بین اعضای مجاور باید با درزگیرهای مخصوصی آب بندی شوند تا از آنها ضد آب شوند.
 • هر مؤلفه پیش ساخته معمولاً بزرگ و سنگین است. این بدان معنی است که جرثقیل ها را ملزم به بلند کردن موقعیت خود می کنند. این جرثقیل ها باید در کل حجم ساختمان کار کنند . از آنجا که فقط چند جرثقیل در محل وجود خواهد داشت ، زمان لازم برای جابجایی جرثقیل ها برای برداشتن یک قطعه و جابجایی آن به موقعیت نهایی آن ، در تعیین برنامه ساختمان بسیار مهم می شود .

بتن آرمه چیست؟

منبع :source

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. من میخواهم بدونم یک خانه پیش ساخته از بتن 150 متری 4خوابه دو سرویس
  با یک طبقه دوبلکس 80 متری
  چند در میان
  زمان هم اعلام شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا