مقاوم سازی سازه های بتنی با استفاده از FRP

کامپوزیت های پلیمری تقویت شده با فیبر (FRP) تقریباً سی سال که برای مقاوم سازی سازه های بتنی استفاده قرار می گیرند. در این دوره ، پذیرش کامپوزیت های FRP به عنوان یک ماده اصلی ساخت و ساز افزایش یافته است ، در بین متخصصان اجرای سازه بیش از تکنیک های تقویت معمول محبوبیت بیشتری کسب می کند.

مقاوم سازی FRP چیست؟

مواد کامپوزیتی FRP از الیاف با استحکام بالا ، مانند کربن یا فولادی تشکیل شده است که در یک ماتریس پلیمری تعبیه شده اند. الیاف عناصر تقویت کننده اصلی را فراهم می کنند در حالی که ماتریس پلیمر (رزین های اپوکسی) به عنوان اتصال دهنده عمل می کند ، از الیاف محافظت می کند و بارها را به و بین الیاف منتقل می کند.

کامپوزیت های FRP را می توان با استفاده از فرآیند لایه برداری مرطوب که در آن پارچه ای خشک ، ساخته شده از کربن یا شیشه ساخته می شود ، با اپوکسی آغشته کرده و به بستر بتنی آماده شده پیوند زد. پس ازترکیب، FRP به بخشی جدایی ناپذیر از عنصر ساختاری تبدیل می شود و به عنوان یک سیستم تقویتی پیوند دهنده خارجی عمل می کند. کامپوزیت های FRP همچنین می توانند در یک کارخانه ساخته شده ساخته شوند که در آن مواد مورد استفاده قرار می گیرند تا اشکال مختلفی ایجاد شود .

تفاوت بین FRP و فولاد

کامپوزیت های FRP با فولاد متفاوت هستند زیرا دارای خواصی هستند که می توانند در جهات مختلف (ناهمسانگرد) متفاوت باشند ، در حالی که فولاد از همه جهت (ایزوتروپیک) دارای خواص مشابه است. متداول ترین نوع ورق های الیافی برای کاربرد بتن با استفاده از کربن یک طرفه مداوم یا فیبر شیشه ای ساخته شده است

از آنجا که فیبر موجود در یک ماده FRP اصلی ترین ماده حمل بار است ، نوع فیبر ، جهت گیری فیبر و ضخامت پارچه (مقدار الیاف) مقاومت و استحکام کششی را نشان می دهد.

کامپوزیت های FRP بسته به نوع فیبر مورد استفاده ، از نظر قدرت تغییر می کنند. در حالی که شیشه استحکام کششی تقریبا برابر با استحکام عملکرد فولاد خفیف ، کامپوزیت های کربن استحکام کششی را ارائه می دهند که از دو برابر تا پنج برابر مقاومت در برابر فولاد خفیف متغیر است. 

رتبه بندی و حفاظت از آتش

در حالی که الیاف کربن قادر به مقاومت در برابر درجه حرارت بالا هستند ، سیستم های چسب دمای آستانه بسیار پایین تری دارند. عایق کاری FRP یک گزینه است ، اما هزینه های بالا همیشه قابل توجیه نیست.

درجه آتش سوزی سازه های تقویت شده باید بدون FRP ارزیابی شود. 

نوشته های مرتبط

بتن غلطکی چیست

بتن خود متراکم چیست ؟

کاشت میلگرد

بتن پیش ساخته چیست؟

بتن اکسپوز یا بتن نما چیست؟

بتن آرمه چیست؟

روش های تخریب بتن

بتن خود ترمیم چیست

بتن الیافی چیست

تأثیر آب بیش از حد در مخلوط بتن

بررسی انواع مواد افزودنی بتن و کاربرد آنها

FRP چیست و دلایل استفاده از فیبر FRP

بتن زیستی چیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *