سئو

نقشه سایت چیست?انواع سایت مپ

هنگامی که از رفتن به جایی مطمئن نیستید ، ما حدس می زنیم بهترین انتخاب شما جستجو برای مکانی خاص در نقشه و یادگیری نحوه رسیدن به آنجا با استفاده از پیمایش است. همین اصل برای رباتهای موتور جستجو نیز صحیح است. بنابراین اگر می خواهید محتوای شما جستجو ، خزنده و فهرست بندی شود

حتی اگر اصلاً چیزهای زیادی درباره سئو یا توسعه وب ندارید ، احتمالاً اصطلاح نقشه سایت را شنیده اید. ما حقایق شناخته شده و کمی شناخته شده آورده ایم. امیدواریم مقاله ما به شما کمک کند بهترین روش ها چیست و چه اشتباهاتی برای جلوگیری از آن وجود دارد.

نقشه سایت چیست؟

یک نقشه سایت XML به عنوان یک طرح کلی و تا حدی راهنمای وب سایت های شما در صفحات مهم عمل می کند. این به موتورهای جستجوگر مانند Google کمک می کند تا به راحتی و به سرعت از طریق وب سایت شما بدون نیاز به داشتن لینک داخلی در شکل بی نقص ، حرکت کنند. به عنوان مثال ، بسیاری از وب site ها و شرکت ها از صفحات فرود به عنوان یک روش بازاریابی استفاده می کنند – و این یک مورد عالی است. شما صفحه ای ایجاد می کنید که مخصوص یک محصول یا خدمات باشد تا بتوانید مخاطبان با جزئیات بیشتری را هدف قرار دهید ، مخاطبانی که بیشترین علاقه را به محصول یا خدمات گفته شده دارند.

نقشه سایت چیست
site map

نقشه سایت XML را کجا باید قرار دهم؟

درست مانند صفحات وب شما ، سایت مپ XML در URL خود قرار دارد. معمولاً نشانی وب site XML Sitemap / است sitemap.xml، و توصیه می شود برای سهولت در یافتن آن توسط موتورهای جستجو ، این کنوانسیون را دنبال کنید.

با این حال ، اگر به هر دلیلی این امکان وجود نداشته باشد ، می توانید مکان یا نام پرونده دیگری را انتخاب کنید ، به شرطی که آن را در پرونده robots.txt  ارجاع دهید :

که در اکثر سایتها  https: //yourDomain/sitemap.xml قرار دارد . 

در زیر دستورالعمل ارائه نقشه سایت آورده شده است.

 • به Google ارسال کنید
 • را به بینگ ارسال کنید

نقشه site فایلی است که ربات هایی را که از سایت بازدید می کنند ، مانند GoogleBot ، راهنمایی می کند تا وب را بهتر نمایه سازد. پسوند پرونده .xml است. تأثیر سایت مپ در سرعت نمایه سازی موتورهای جستجو بسیار عالی است. به لطف فایل سایت مپ ، ربات هایی که به سایت مراجعه می کنند تعیین می کنند کدام صفحه چند بار به روز می شود. همچنین برای بهبود رتبه الکسا مفید هست

نقشه سایت چقدر برای گوگل مفید است؟

وقتی در Google جستجو می کنید ، معمولاً نتایجی که می گیرید بیشتر از هر موتور جستجوی دیگری به آنچه می خواهید نزدیک تر هستند.  

چگونه گوگل موفق شده است در کمتر از یک ثانیه پاسخ مربوط به تقریباً تمام سوالاتی را که می توانیم از خود بپرسیم به ما ارائه دهد؟  

آیا نقشه های سایت به موتورهای جستجو کمک می کند تا صفحات سریعتر خزیده شوند؟

site مپ ها در وب سایت شما به ربات های موتور جستجو سیگنال می دهد تا به روشی هوشمندانه سایت شما را جستجو کنند.

هنگامی که بخشی از محتوا را در وب خود به روز می کنید ، نقشه site به طور خودکار داده های ذخیره شده را با توجه به صفحه خاص به روز می کند.

دفعه بعدی که خزنده Google از وب سایت شما بازدید می کند ، سایت مپ صفحه به روز شده را برای بازیابی فوری قرار می دهد. بنابراین ، محتوای جدید در فهرست Google به روز می شود.

اگر حتی پیشرفت قابل ملاحظه ای در کیفیت محتوا داشته باشید ، ممکن است گوگل حتی پس از بازیابی ، محتوای شما را در رتبه بالاتری قرار دهد.

لینک داخلی چیست:مطلبی قابل توجه

چگونه نقشه های سایت بر سئو تأثیر می گذارد؟

site مپ می تواند تأثیر مثبتی بر سئو شما داشته باشد.

در حالی که ما در حال حاضر روی نقشه های XML تمرکز می کنیم ، نقشه های HTML ابزاری بسیار مفید برای SEO هستند.

کدام وب site ها به نقشه سایت نیاز دارند؟

در “معیارهای زیر” ، Google ادعا می کند که نقشه های سایت برای …

 • وب های بزرگ
 • وب site هایی با محتوای زیاد که پیوند خوبی با هم ندارند
 • وب سایت های جدید
 • وب هایی با محتوای رسانه ای غنی

از مطالب بالا مشخص است که اکثر وب site ها باید دارای سایت مپ باشند .

آیا داشتن نقشه سایت خطراتی دارد؟

نقشه سایت بخشی نادر ، زیبا و شگفت انگیز از سئو سایت است. داشتن site مپ مشکلی برای دارندگان وب سایت ندارد – فقط مزایای آن است.

چرا به نقشه سایت نیاز دارید؟

زیرا باعث می شود موتورهای جستجو همه محتوایی را که می خواهید در وب شما کشف و رتبه بندی شود ، پیدا کنند. نقشه های سایت به ویژه برای وب site های جدید ، سایت های بسیار بزرگ (صفحات زیادی) یا سایت هایی با بایگانی زیاد مهم هستند.

برای وب site های جدید ، لینک های خارجی بسیار کمی به سایت شما وارد می شوند ، بنابراین ممکن است خزنده ها در یافتن تمام صفحات سایت شما مشکل داشته باشند.

مطلب جالب توجه ببیند

سئو محلی چیست 

چه کسی باید از نقشه سایت استفاده کند؟

اگر یک وب سایت جدید ایجاد کرده اید ، استفاده از نقشه site ممکن است به موتورهای جستجو کمک کند تا شما را راحت تر پیدا کنند ، بنابراین استفاده از آن به نفع شما خواهد بود. اگر یکی از موارد زیر مناسب شما نیست نیازی به استفاده از آن ندارید:

 • سایتهای تک صفحه ای
 • برنامه های SaaS
 • سایتهای نمونه کارها

مطلب خواندی:افزایش رتبه سایت در گوگل

انواع سایت مپ

دو نقشه مختلف وجود دارد: نقشه های HTML (بصری) ، که برای دیدن کاربران و همچنین عنکبوت های موتور جستجو و نقشه های XML که معمولاً فقط توسط موتورهای جستجو قابل دسترسی هستند ، مشاهده می شوند. هر دو نوع نقشه سایت برای سئو مفید هستند ، البته به روش های کمی متفاوت:

 • نقشه های HTML به ارائه یک مسیر خزیدن به صفحاتی که در غیر این صورت ممکن است برای موتورهای جستجو مشکل باشد ، می توانند دسترسی به این صفحات را داشته باشند ، که ممکن است باعث بهبود رتبه آنها شود.
 • نقشه های XML به اطمینان حاصل می کنند که موتورهای جستجو می توانند تمام صفحات سایت شما را پیدا کرده و نمایه کنند. آنها مقدار پیوند را منتقل نمی کنند ، اما می توانند اطلاعات دیگری را ارائه دهند (مانند تاریخ آخرین تغییر) که ممکن است در بهینه سازی استفاده شما از بودجه خزیدن سودمند باشد.

مورد دوم برای سئو مخصوصاً برای وب سایتهای بزرگ از اهمیت بیشتری برخوردار است.

موارد دیگر نقشه سایت وجود دارد؟

بله ، از یک سایت مپ نیز می توان برای کمک به کاربر در یافتن انواع خاصی از محتوا استفاده کرد. به عنوان مثال وجود دارد: 

– برای تصاویر

– برای فیلم ها 

– سایت های خبری

5 افزونه برتر site map وردپرس

چندین افزونه برای سایتهایی که از زیرساخت های WordPress استفاده می کنند در دسترس است. این افزونه ها به شما امکان می دهند تا به سرعت یک فایل نقشه سایت ایجاد کنید. افزونه های زیر بهترین افزونه های سایت مپ هستند. البته وردپرس 5.5 دارای نقشه مپ است

 • نقشه های XML
 • Yoast Seo
 • همه در One Seo Pack
 • Simple Sitemap
 • Google XML Sitemaps

مزایای استفاده از نقشه سایت چیست؟

 • Much Faster Index: موتورهای جستجو مانند Google ، Yandex و غیره می توانند اطلاعات خیلی سریع تری در مورد صفحات شما داشته باشند ، بنابراین یک روش مفید برای نمایه سازی و نمایش وب سایت در نتایج جستجو است.
 • نمایه سازی آسان از صفحات عمیق: این به موتورهای جستجوگر کمک می کند تا خیلی سریعتر زیر صفحه های عمیق تر سایت خود را پیدا کنند.
 • پیگیری صفحات فهرست نشده: با افزودن آن به کنسول جستجوی Google ، ردیابی URL و تشخیص مشکلات احتمالی سریعتر خواهد شد.

رفع خطاهای رایج وب که روی نقشه سایت شما تأثیر می گذارد

کنسول جستجوی Google در مورد بیشتر خطاهای فنی مربوط به نقشه سایت شما به شما می گوید.

به عنوان مثال ، در اینجا هشدار داده می شود که یکی از URL های ارسالی ما توسط robots.txt مسدود شده است:

در اینجا می توانید با این مسائل و چگونگی حل آنها بیشتر آشنا شوید .

با این وجود ، برخی از مواردی است که Google در مورد آنها به شما نمی گوید.

در زیر چند مورد رایج تر ، و چگونگی پیدا کردن و رفع آنها وجود دارد.

صفحات بی فایده و بی کیفیت در site map

اکنون هر صفحه در نقشه سایت شما باید نمایه شده و متعارف باشد.

متأسفانه ، این بدان معنا نیست که همه آن صفحات از کیفیت بالایی برخوردار هستند. اگر محتوای زیادی دارید ، برخی از صفحات با کیفیت پایین احتمالاً تبدیل کرده اند.

نتیجه گیری

یک نقشه سایت از یک سرور ارائه دهید و به صورت دوره ای آن را بروز کنید و مطمئن شوید که سایت مپ را به همه موتورهای جستجو که می خواهید برای خزیدن سایت خود دسترسی داشته باشند

منبع :source

مطلب مشابه

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا